Magnetické šperky - pomôcka pre akékoľvek bolesti

 

 

MUDr. Peter Bednarčík

 

O lekárovi


 

MUDr. Peter Bednarčík je v súčasnej dobe vedúcim skupiny hygieny práce katedry vojenskej hygieny FVZ UO. Je autorom rôznych výskumných správ a expertíz, zaoberá sa predovšetkým využitím doplnkov stravy ako podpornou liečbou pri závažných zdravotných postihnutiach.

 

Magnety zvyšujú celkový efekt liečby


Protibolestivý efekt magnetoterapie je všeobecne známy a využívaný v lekárskej praxi. Tu má prevahu pulzná magnetoterapia ako veľmi účinný liečebný prostriedok, ktorý má na druhú stranu tiež niekoľko nevýhod. A tu je práve miesto pre využívanie permanentných magnetov v šperkoch. Pôsobí síce slabšie, jemnejšie, decentnejšie, ale pôsobí 24 hodín denne. Výsledný efekt pôsobenia sa načíta a z môjho pohľadu je optimálna kombinácia oboch typov magnetoterapie - liečebná metóda pulzný MT (tam, kde sú ťažkosti) aplikácie hodinu denne a šperky s permanentnými magnetmi po zvyšok doby. Tento doplnok pomocou šperkov s magnetmi zvyšuje celkový efekt liečby.

 

Zlepšuje sa prietok krvi


Magnet pomáha v polarizácií membrán krviniek (v kontakte s cievou na ruke to spôsobí napr. náramok), náboj sa odovzdá do stien ciev, tá pobolí a dochádza k vazodilatácii, dôjde k rozšíreniu ciev, zlepšuje sa prietok krvi, prísun okysličenia krvi, výživa tkanív – teda lepšie podmienky k fungovaniu, regenerácii a hojeniu tkanív a orgánov.

 

Náramky a srdiečko - Ideálna pomôcka pre bolesť


Hlavnou indikáciou pre účinky magnetického pola v šperkoch sú akékoľvek bolesti - kĺby, hlava, migrény, bolesti jednotlivých tkanív a ich prínos je v tlmení bolesti. Ideálne sú srdiečka „prvej pomoci“, či už s meďou alebo bez, so silným magnetickým polom o sile 2200 gaussov, náramky a náramky na nohu s viacerými magnetmi po obvode, ktoré vytvára homogénne magnetické pole a končatina je exponovaná zo všetkých strán a do hĺbky. Ideálna pomôcka pre každého, kto trpí reumatoidnou artritídou, bolesťami prstov a zápästí.

 

Nosenie náramku stabilizuje krvný obeh


Skúsenosti a štúdie ukazujú, že magnety s príliš nízkou hodnotou magnetickej indukcie nemusia viesť k očakávaným pozitívnym zdravotným efektom. Japonská dvojitá slepá štúdia z roku 1986 preukázala, že účastníci výskumu, ktorí používali magnetický pás o sile 1500 gaussov, zaznamenali významné zlepšenie svojich pohybových problémov, ale naopak,  v skupine s pásom o magnetickej indukcii 200 gaussov, neboli zaznamenané žiadne účinky ani zlepšenie. Preto sa odporúčajú magnety s hodnotou od 800 do 1800 gaussov. 

V šperkoch Energetix sa používajú neodymové magnety NdFeB (Neodym-železo-bor), ktoré sú v súčasnej dobe najsilnejšími trvalými magnetmi. Nosenie náramku stabilizuje nervovú činnosť a krvný obeh. Vedie teda k celotelovým účinkom. Jednotlivé magnety (srdiečko, platnička) sú lepšie využiteľné na jednotlivé akupunktúrne body, alebo na malé oblasti ako sú kĺby na prstoch, krčnú chrbticu a pod.

 

Žiadne vedľajšie negatívne účinky


Výhodou šperkov je to, že pôsobia jemne a dlhý čas, ich účinok sa nenačítava a nemajú žiadne vedľajšie negatívne účinky. Objavujú sa otázky ohľadom ovplyvnenia srdcovej činnosti pri používaní šperkov, akékoľvek obavy sú zbytočné aj pri srdiečku so silnejším magnetom. Sila magnetického pola v šperkoch nemôže pôsobiť negatívnym spôsobom na srdce. 

 

MUDr. Peter Bednarčík